Ekonomi

New York borsası düşüşle kapandı

S&P 500 endeksi yüzde 0,77 azalarak 4.348,33 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,01 azalarak 13.492,52 puana geriledi. Yatırımcılar bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın şahin açıklamalarını değerlendirirken, haftanın son işlem gününde borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly de bu ayki toplantısında iki faiz artırımının daha sadece iddia olduğunu ve kesin olarak bilinmediğini belirterek, faiz oranlarının sabit tutulması ve bilgilerin izlenmesi kararını güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi.

Daly, iki faiz artışının daha makul bir tahmin olduğunu belirterek, hedeflere yaklaştıkça politika sıkılaştırma hızının düşürülmesinin ihtiyatlı olacağını savundu.

ABD’de İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Haziran’da aylık 2,1 puan azalarak 46,3’e gerileyerek 6 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Öte yandan kripto para borsası Coinbase’in hisselerinin ABD Yüksek Mahkemesi’nin lehine karar vermesinin ardından yüzde 7’ye yakın değer kazanması dikkat çekti.

Bu ay yükselişini sürdüren Bitcoin, gün içerisinde 31 bin doların üzerine çıkarken yılın en yüksek seviyesini de gördü.

kilimli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu