Ekonomi

Yabancı yatırımcının Çin’e ilgisi azalıyor

Yabancı yatırımcıların Çin’e ilgisi azalırken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine odaklanan hedge fonların sayısı azaldı.

Preqin verilerine göre, Çin odaklı aktif hedge fon sayısı en az 2012’den bu yana ilk kez azaldı. Haziran ayı itibarıyla bu yıl sadece beş yeni fon piyasaya sürüldü. Bilgiler, 18 fonun daha tasfiye edildiğini gösteriyor.

Yatırımcılar bir kereye mahsus performans gösteren ekonomi ve sermaye piyasalarının dalgasından yararlanmaya çalışırken, bu daralma 2021’de Asya’daki yeni fonların neredeyse yarısını oluşturan offshore Çin hedge fonları için büyük bir değişime işaret ediyor.

Pekin’in okul sonrası özel ders ve e-ticaret gibi bölümlerde özel şirketlere uyguladığı baskı ve ABD ile artan jeopolitik gerilimler o zamandan beri zayıf getirilere yol açtı ve küresel yatırımcıların Çin varlıklarına olan iştahını azalttı.

Persistent Asset Partners Ltd. adlı 21 yıllık bir hedge fon şirketinin portföy yönetimi başkanı Otto Chan, “Hem Asyalı hem de yabancı yatırımcılardan Çinli yöneticilere olan talepte bir düşüş görüyoruz” dedi.

habercamardi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu